Wrzesień - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
29.09.2017 Sprzątamy Świat
 Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata 2017” . W działaniu tym wspierają nas CEE i Nadleśnictwo Ełk. Nasze działania rozpoczęli najmłodsi uczniowie klas I - III i przedszkolaki, którzy postanowili uprzątnąć teren położony obok szkoły. „Starszyzna” pod opieką wychowawców i nauczycieli wyruszyła w las. Tam pod okiem pracownika Nadleśnictwa Lipiny pana Krzysztofa Wiawiórko uprzątnęła ze śmieci fragment lasu często odwiedzany przez ludzi korzystających z dobroci natury, tj. wędkarzy, turystów, grzybiarzy,  którzy niestety zapomnieli, co należy robić z odpadami. Podczas marszu było wiele okazji, aby utrwalić wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego. Widzieliśmy przedstawicieli paprotników- widłaka goździstego, bogactwo i różnorodność grzybów kapeluszowych, pleśniowych, dzięki m.in. którym las pozbywa się odpadów naturalnego pochodzenia i nie staje się  śmietniskiem. Ciekawym obiektem obserwacji było żerowisko bobrów, które zamieszkują pobliski zbiornik wodny. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal. Uwieńczeniem naszej pracy było wspólne ognisko podczas, którego nie zabrakło wspólnego śpiewu. Nasza przygoda z lasem będzie miała swój dalszy ciąg, ponieważ w najbliższym czasie odwiedzi nas w szkole pan Krzysztof, aby dzielić się swoją pasję jaką jest praca w lesie.
29.09.2017 „Rękusy czytają, bo lubią!”
 Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie książek – to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.”  Te słowa oraz ogólnopolska akacja głośnego czytania, która przypada 29 września, skłoniła nauczycieli Szkoły Podstawowej w Rękusach do przygotowania takiej wspólnej zabawy. Tego dnia czytali wszyscy: najmłodsi, przedszkolaki, starszaki, uczniowie klas IV- VII oraz nauczyciele. Szkolny korytarz zamienił się w niecodzienną czytelnię, do której można było „dojechać” karocą Kopciuszka a potem wejść przez „drzwi Narnii”, by w końcu posłuchać głośnego czytania, odpoczywając na miękkich poduszkach. Na tym, oczywiście, nie skończyła się nasza podróż. Zwiedzaliśmy świat (konkretnie Karaiby) razem z Nelą – małą reporterką. Poznawaliśmy ulubione książki naszych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli. Na koniec wysłuchaliśmy interpretacji trudnego tekstu Chrząszcz drżący w gąszczu w wykonaniu finalistów szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobył uczeń klasy VI – Mikołaj Okuniewski. Gratulujemy!
28.09.2017 Do szkoły zawitał trębacz
 28 września w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela ciekawego zawodu - trębacza. Pan Emil Niedzielski, zawodowy muzyk - instrumentalista, przybliżył uczniom tajniki gry na trąbce, ciekawym instrumencie dętym mieszanym. To spotkanie rozpoczęło cykl spotkań z przedstawicielami różnych profesji.
- Nasz gość opowiedział o etapach edukacji, sposobach gry, rodzajach tłumików oraz odmianach trąbek (trąbka piccolo, flugelhorn) - mówi Anna Werner, organizatorka spotkania. - Okazało się, że pomimo, iż trąbka posiada tylko 3 wentyle, potrzeba nie lada umiejętności, aby wydobyć z niej dźwięk.
Pan Emil zaprezentował również kilka utworów muzycznych pochodzących ze znanych bajek. Chociaż trąbka była bardzo donośna, chwilami uczniowie dorównywali jej głośnością. W trakcie spotkania okazało się, że najlepszą znajomością prezentowanych melodii wykazał się Franciszek Ladziński, uczeń klasy II. Udało mu się rozpoznać prawie wszystkie utwory. Brawo!!!
26.09.2017 Europejski Dzień Języków Obcych
 Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych.
W tym roku również Samorząd Uczniowski naszej szkoły przypomniał o Dniu Języków Obcych: powstała gazetka informacyjna oraz piękne dekoracje holu. Przede wszystkim jednak ten dzień był świetnym pretekstem, by przypomnieć, że bierzemy udział w Międzynarodowym Projekcie Erasmus+ „A Child is a World”. Grupa uczniów, pod czujnym okiem p. Elżbiety Napiórkowskiej, wykonała upominki dla swoich kolegów i koleżanek z innych państw, biorących udział w tym projekcie. Powstały plakaty z podobiznami uczniów oraz kartki z podziękowaniami w języku niemieckim a także kartki z pozdrowieniami w języku angielskim.Dodatkowo uczniowie świetnie się bawili, tłumacząc najsłynniejsze cytaty z literatury na nasz język ojczysty, np. powiedzenie Seneki: Per aspera da astra – czyli: Przez trudy do gwiazd.
23.09.2017 Królewska gra połączyła po raz piętnasty
15.09.2017 Dzień Kropki
„Postaw znak – zobaczymy dokąd Cię zaprowadzi” – pod takim hasłem społeczność naszej szkoły świętowała Międzynarodowy Dzień Kropki.
A wszystko zaczęło się od książki pt. „Kropka” Petera H. Reynoldsa. Historia dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości, poruszyła wyobraźnię na całym świecie.
- Dlatego 15 września nauczyciele w wielu szkołach większą uwagę, niż zwykle, zwracają na talenty swoich uczniów- opowiada Bogumiła Kraśko, polonistka i organizatorka akcji. -  Tak też było u nas. Uczniowie wysłuchali historii małej dziewczynki, która jest przekonana, że nie umie malować
a następnie zainspirowani kropkami, wykonywali najróżniejsze zadania z kropkami: malowali swój znak z kropek, wykonywali rysunki metodą kropkową, szukali cytatów umieszczonych w kropkach, dopisywali kropki, kreski, przecinki do przygotowanego tekstu, by na nowo móc go napisać…
Każdy tego dnia miał na sobie kropki, by podkreślić własną indywidualność, niepowtarzalność
i wyjątkowość, ale także poczucie humoru i wielką kreatywność.
- Dzisiejsze obchody to nasze szkolne święto kreatywności, talentu i odwagi
w pokonywaniu własnych trudności - dodaje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. - To doskonała okazja, by rozmawiać z uczniami o drzemiących w nich talentach. Czasem dzieci nie wierzą w swoje możliwości, wówczas my - dorośli powinniśmy pomóc im poznać najmocniejsze strony. Rzeczywiście w tym dniu wszystko kręciło się wokół kropki. Kropki naklejane na ubraniach, kropkowe łamigłówki matematyczne, przeróżne zadania, których motywem przewodnim stała się kropka. Jednak ów znak był tylko pretekstem do tego, by na chwilę zatrzymać się i spojrzeć na naszych uczniów przez pryzmat ich zainteresowań i talentów.
Nowy rok nauki w odnowionej szkole
 Rok szkolny właśnie sie rozpoczął. A jeszcze niedawno, w czasie wakacji, gdy szkolne korytarze świeciły pustkami, a uczniowie beztrosko wypoczywali, sprzęt malarski poszedł w ruch. W naszej szkole wyremontowane  zostały dwie sale lekcyjne, pokój nauczycielski oraz korytarze szkolne. Poza tym dokonano niezbędnych napraw w innych pomieszczeniach placówki.  
- Cieszę się, że wójt pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i zgodził się, by remont został wykonany przez pracowników Zespołu Usług Gminnych – mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły. -  Dzięki temu z budżetu szkoły musieliśmy zakupić jedynie materiały, które posłużyły do remontu. Przeznaczyliśmy na to około 3,5 tys. zł. Ze względu na to, że nie musieliśmy ponosić dodatkowych kosztów mogliśmy sobie pozwolić na zwiększenie zakresu prac.
04.09.2017 „Do widzenia, lesie zielony, do widzenia, rzeko pluszcząca, do widzenia, szpaki i wrony żeglujące wysoko do słońca”.
 Za nami dwa miesiące wspaniałych, słonecznych i beztroskich wakacji. Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach radośnie rozpoczęła nowy rok szkolny 2017/2018 teraz już jako ośmioklasowa szkoła podstawowa. W związku z tym, że początek września – to także rocznica wybuchu II wojny światowej – uczniowie przypomnieli wiadomości dotyczące tego trudnego czasu w historii Polski. Razem uczciliśmy pamięć bohaterów tamtego okresu.
Pani dyrektor, Agnieszka Jaszkowska, bardzo serdecznie powitała nowych uczniów i nauczycieli oraz liczną grupę najmłodszych przedszkolaków. Gościem honorowym uroczystości była pani wójt Gminy Ełk Magdalena Fuk, która życzyła owocnej pracy w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach szkolnych oraz w nowej pracowni przyrodniczej i matematycznej wyposażonej
w sprzęt komputerowy z projektu Tik-Tak.
Przed nami kolejne miesiące wytężonej pracy oraz wiele okazji do rozwijania swoich pasji
i zainteresowań. Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez Ministra Oświaty Rokiem dla Niepodległej, dlatego nasza placówka szczególnie będzie kładła nacisk na kultywowanie wśród dzieci i młodzieży tradycji ojczystych i regionalnych, świąt, utrwalanie pamięci o Polakach zasłużonych dla Polski i Mazur, poznawanie i opiekowanie się zabytkami oraz miejscami pamięci. Będziemy starać się o
Certyfikat Szkoły Wiernej Dziedzictwu.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści