Wrzesień - październik - Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Rękusach

Przejdź do treści
29.10.2015  Odwiedzamy groby
 Jak co roku przed Świętem Zmarłych uczniowie naszej szkoły odwiedzili groby pobliskiego cmentarza z czasów I wojny światowej. Po ich uporządkowaniu uczniowie z nauczycielami zapalili znicze. Wspólne wyjście było także okazją do przeprowadzenia krótkiej lekcji historii.

8.10.2015  Pasowanie na ucznia
 28 października 2015 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach przeżywali ważny moment w swojej uczniowskiej karierze. Tego dnia złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.
Na uroczystość przybyli goście: pan Tomasz Osewski wójt gminy Ełk, ks. proboszcz Jarosław Dąbrowski, pani Iwona Jakimyszyn sołtys wsi Rękusy, rodzice pierwszaków i cała społeczność szkoły. Pierwszoklasiści wspaniale prezentowali się w galowych strojach i uczniowskich biretach. Odświętny nastrój panował w całej szkole. Do uroczystości ślubowania dzieci przygotowywały się pod okiem wychowawczyni. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali się w programie artystycznym w języku polskim i angielskim.  Wzorowo zdali swój pierwszy egzamin, udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia. Rodzice z dumą podziwiali swoje pociechy. Kandydaci na uczniów ślubowali na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia świeżo upieczeni uczniowie oprócz gratulacji, otrzymali
z rąk pana wójta pamiątkowe dyplomy.Były serdeczne życzenia i prezenty od przybyłych gości, dyrektor szkoły i rodziców. Starsi koledzy z klasy II i III wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu, wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten uroczysty dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci pierwszaków.
13.10.2015  Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej
 W naszej szkole odbyły się Gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Oprócz nauczycieli
z gminnych szkół i przedstawicieli gminnego samorządu wzięli w nich udział uczniowie, którzy przygotowali uroczystą akademię.


07.10.2015  Kochamy zwierzęta nie tylko od święta
 Dnia 7 października 2015r. po raz kolejny z wielką przyjemnością gościliśmy w naszej szkole panią Katarzynę Blusiewicz, przedstawicielkę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Ełku wraz ze swoim podopiecznym, pieskiem ze schroniska. Podczas spotkania pani Blusiewicz mówiła o opiece nad zwierzętami, zwracając szczególną uwagę na ich potrzeby. Poruszony został także problem bezdomności psów, schronisk oraz okrucieństwa wobec czworonogów. Nieukrywane zainteresowanie i sympatię dzieci wzbudził piesek, którego każdy chciał dotknąć i pogłaskać.
Samorząd Uczniowski zadbał o odpowiedni wystrój szkoły. Pojawiło się wiele plakatów oraz zdjęć zwierząt. Każdy mógł przynieść do szkoły swoją maskotkę-zwierzątko. Byli i tacy, którzy wyglądem upodobnili się do swoich pupili. Przedszkolaki oraz uczniowie z kl. I-III zaprezentowali piosenki
o pieskach i kotkach. Występy dzieci spotkały się z wielkim uznaniem ze strony naszego gościa.
W ramach wdzięczności i chęci niesienia pomocy, przekazaliśmy karmę potrzebującym zwierzętom.

06.10.2015  Wycieczka Rękusy - Otrykół - Prostki
 6 października odbyła się wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywnych Przyjaciół Rubikon w ramach realizacji projektu „Różnorodność kultur wokół nas”. Uczniowie klasy V, VI i III gimnazjum zwiedzili Kościół w Ostrymkole - zabytek kultury barokowej na terenie Gminy Prostki oraz wzięli udział w ognisku integracyjnym, zawierając znajomości z uczniami Zespołu Szkół Samorządowych w Chełchach. Naszym przewodnikiem był pan Grzegorz Kacperski – nauczyciel języka angielskiego – mieszkaniec Prostek, który pokazał nam również słup graniczny z XVI wieku
i miejsce pamięci ofiar drugiej wojny światowej.


24.09.2015  Wycieczka  Tykoci, Supraśl, Kruszyniany
 Uczniowie klasy V i VI wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Aktywnych Przyjaciół Rubikon w ramach realizacji projektu „Różnorodność kultur wokół nas”. Projekt ten był odpowiedzią na zapotrzebowanie edukacji patriotycznej i stosowania nowoczesnych, a zarazem atrakcyjnych metod kształcenia młodzieży. Został sfinansowany ze środków Gminy Ełk. Zasadniczym celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie tolerancyjnej postawy wobec innych kultur i religii oraz aktywizacja społeczna. Wychodząc naprzeciw wspomnianym oczekiwaniom odbyła się „żywe lekcja historii” w formie wycieczki autokarowej po historycznym Podlasiu. Uczniowie zwiedzili Tykocin – synagogę żydowską, gdzie dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat „starszych braci w wierze”. Następnie odwiedzili Supraśl w którym ogromne wrażenie zrobiło multimedialne muzeum ikon. Ostatnim punktem były Kruszyniany gdzie degustowali tatarskie potrawy w Tatarskiej Jurcie.
e-mail: rekusy@interia.pl
Wróć do spisu treści